Češi vyvinuli nový hasičský oblek

Svieti, meria, informuje. SMARTPRO je chytrý zásahový hasičský oblek.

Jeho výbavu tvoria senzory, aktívne osvetlenie, alarm a taktiež riadiaca jednotka. Bezpečnosť prostredia, v ktorom hasič zasahuje, systém nepretržite monitoruje a vyhodnocuje.
V praxi to potom znamená vonkajšiu aj vnútornú teplotu, vonkajšiu a vnútornú vlhkosť, prítomnosť toxických plynov, ale aj pozíciu tela, fyziologické funkcie a lokalizáciu hasiča vo vnútri budov, kde nie je k dispozícii GPS signál. Pre monitorovanie polohy hasiča sú využité pohybové senzory ako akcelerometer, gyroskop a magnetometer, ktoré sú umiestnené na jeho obuvi. Chytrá rukavica naviac dokáže merať aj teplotu vzdialených predmetov.

Tento oblek vyvinulo české konzorcium združujúce výskumný tím z Regionálneho inovačného centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnickej Západočeskej univerzity v Plzni a spoločnosti VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon. Konzorcium zvíťazilo v medzinárodnom predkomerčnom tendri, organizovanom v rámci projektu Smart@Fire. Na konferencii v Bruseli v dňoch 14. a 15. decembra bolo vyhlásené ako jediné, ktoré splnilo všetky kritériá tendra vrátane záverečných testov.

1200x900

700x850

img_3195a